Kategórie
Dejiny

Tajomstvo egyptských múmií

Nemeckým vedcom z Inštitútu Maxa Plancka pre vedu o histórii ľudstva (Max Planck Institute for the Science of Human History) a
z Tuebingskej university (University of Tuebingen) sa podarilo čiastočne obnoviť génom 90 egyptských múmií, starých 3500 až 1500 rokov.

Preanalyzovali ho. A dospeli k záveru: starí Egypťania neboli Afričania. Niektorí boli Turci, iní pochádzali z južnej Európy a z miest, kde sa dnes nachádza Izrael, Jordánsko, Sýria, Libanon, Gruzínsko a Abcházsko. Národy, ktoré formovali civilizáciu starovekého Egypta.

O niečo skôr podobné štúdie viedli i biológovia z Genealogického centra iGENEA so sídlom v Zürichu. Analyzovali genetický materiál extrahovaný z múmie samotného faraóna Tutanchamóna. Jeho DNA extrahovali z kostného tkaniva – konkrétne z ľavého ramena a ľavej nohy.

Títo špecialisti z iGENEA porovnávali gén faraóna-chlapca
so súčasnými Európanmi. A zistili: mnohí z nich sú príbuznými Tutanchamóna. Asi polovica európskych mužov sú „Tutanchamónovia“. Dokonca  v niektorých krajinách ich podiel presahuje 60 – 70 percent – napríklad vo Veľkej Británii, Španielsku a
vo Francúzsku.

Jeho DNA sa porovnávala podľa tzv. haploskupín – charakteristických súborov fragmentov DNA, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu, pričom zostávajú takmer nezmenené. Vedci zdôrazňujú: tutanchamónska R1b1a2, bežná u európskych mužov, u súčasných Egypťanov  je veľmi zriedkavá. Podiel jej „nosičov“ nepresahuje ani jedno percento.

„Musíte súhlasiť, že je to veľmi zaujímavé, že geneticky Tutanchamón je Európan,“ premýšľal Roman Scholz, riaditeľ Centra iGENEA.

Genetické štúdia Švajčiarov a Nemcov toto zistenie len potvrdili: celkovo súčasní Egypťania nie sú degradovanými potomkami faraónov. Jednoducho s nimi – so svojimi starodávnymi vládcami –  nemajú takmer nič spoločné. A to i nejakým spôsobom objasňuje rysy egyptskej spoločnosti.

Samotní faraóni nie sú miestni.
„Myslím si, že spoločný predok egyptských kráľov a Európanov žil asi pred 9 500 rokmi na Kaukaze“, povedal Scholz. „Potom, asi pred 7 000 rokmi, sa jeho priami potomkovia roztrúsili do celej Európe. A niekto sa dostal až do Egypta k faraónom“. Je teda zrejmé, že, počnúc od pra-pra-pra-dedov,  predkovia Tutanchamóna, ba aj on sám, boli ľudia kaukazskej národnosti.

PS: Príde čas a ožijú. Tak, ako chceli.
Johannes Krause, paleogenetik z Tübingskej university povedal agentúre Nature Communications, že génom troch zo 151 múmií,
na ktorých nemeckí vedci pracovali, bol úplne obnovený. Ich DNA je dobre zachovaná. Prežila dodnes, ako uviedol vedec. Uchovala sa napriek horúcemu egyptskému podnebiu, vysokej vlhkosti
na pohrebiskách a chemikáliám, používaných na balzamovanie.

Obnova genómu sľubuje – aj keď z dlhodobého hľadiska – i navrátenie jeho vlastníka. Klonovaním. Čo by vyhovovalo starovekým Egypťanom, ktorí nejako dúfali, že jedného dňa vstanú z mŕtvych. Kvôli tomu sa stali múmiami. Ako keby  predpokladali, že zvyšky mäsa a kostí sa raz budú hodiť.

Mŕtvi, bez ohľadu na to, ako divne to znie, sú kľúčom k štúdiu našich dejín ľudstva. Bez minulosti by nebola budúcnosť. Mimochodom, Tutanchamón bol dokonale zachovaný, takže nič mu nebráni v návrate z kráľovstva mŕtvych, ako to bolo plánované.

Zdroj: www.dnilife.ru

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *