Kategórie
Dejiny

Záhada na Urale – mesto Arkaim

V súčasnej dobe po celom svete existujú tisíce tajomných miest. Mnoho z nich sú mystické alebo abnormálne. Strácajú sa tam ľudia, spomaľuje sa čas, lietajú veci, objavujú sa duchovia. Najznámejšie
z nich je záhadný Bermudský trojuholník alebo anglický Stonehenge. Málokto avšak vie, že v počte abnormálnych a mystických miest
s istotou drží prvé miesto Rusko.

Najzaujímavejšie miesto v Rusku je starobylé mesto Arkaim. Už tretie desaťročie je na prvom mieste v zozname neobvyklých miest v Rusku. Dnes „Arkaim“ je historicko – kultúrne chránené územie, najväčšie výskumné centrum a zo všetkých ruských archeologických nálezísk je najzáhadnejšie.

Podivné sústredené kruhy, či skôr špirála, kameňmi vytvorená
do dokonalého kruhu, boli objavené v roku 1987 pri prelete vojenského satelitu nad južným Uralom. Satelitná snímka sa odovzdala ministerstvu obrany, tam pomútila hlavy, a tak ju odovzdali Akadémii vied ZSSR. Tam sa tiež chytali za hlavu: odkiaľ sa vzalo to čudo
v uralskej stepi?

Do tejto oblasti boli na poslaní archeológovia Čeľjabinskej Štátnej Univerzity, a tí, keď leteli nad údolím rieky, uvideli tieto kruhy na hore Arkaim na vlastné oči. Vedci sa rozhodovali, či je to nejaký druh správy, ktorú tu niekto pre nás, pozemšťanov, zanechal, alebo orientačný bod pre pristávanie kozmickej lodi. Zistilo sa, že
okrem iného v tejto zóne sa evidujú zvýšené anomálne aktivity. Spomaľuje sa tu čas, strelka v kompase sa zbláznila. Navyše, v týchto miestach ľudia majú zvýšený tlak, zrýchľuje sa tep, objavujú sa halucinácie.

Objav globálneho merítku
Archeológovia sa ujali tohto prípadu a objavili ruiny starovekého mesta. Štyridsať storočí – toľko mu určila rádiokarbónová metóda. Aký bol skutočný názov tohto mesta v skutočnosti nikto nevie, lebo písomné pramene sa nenašli.

Dnes už je známe, že Arkaim (alebo Arch) bolo jedno z prvých miest na svete. Je staršie ako egyptské pyramídy. Homérova Trója bola mladšia o päť až šesť storočí.

 Prvé výskumy odhalili časť stien, hrubé asi 5 m. Pripomínali skrútenú špirálu so štvorcom v strede. „Áno, to je prevrátený model vesmíru
na Zemi!“ – vysvetľovali paleoarcheologóvia and astrofyzici. Hádam vtedy už všetci z vedeckej komunity navštívili Arkaim. Objavy sa sypali ako mešca. Jeho observatórium bolo najnáročnejšie zo všetkých, ktoré ľudstvo doteraz pozná. Arkaimci mali znalosti o pohybe Zeme
s periódou 25 786 rokov!

Vtedy sa začalo uvažovať o otvorení Arkaimu ako pamätníka celosvetového významu.  Ale ukázalo sa, že celú táto oblasť štátne orgány plánujú zaplaviť a tak vytvoriť tu rezervoár pre zavlažovanie štátnych pozemkov.  Pokiaľ sa neozval prvoobjaviteľ Arkaimu profesor-archeológ G. B. Zdanowicz!

Aby tento plán prekazil, Zdanowicz musel ísť až do krajnosti: odovzdal sekretariátu  fragment keramiky s ornamentmi starovekého hákového kríža – symbol slnka dávnych Árijcov, a fotografiu s obrazom obrieho kruhu. Neprešla ani minúta a k akademikovi pribehol zadýchaný funkcionár a spustil: „Odkiaľ to máte, priateľu?  Z Uralu? No, nemučte dušu a rozprávajte… “. A tak rozhodnutie ústredného výboru  bolo zrušené a Arkaim bolo vyhlásené za štátne chránené územie.

Smrť Hyperborei
Čoho sa tak zľakol svetovo preslávený akademik?

Arkaim môže byť pravlasť – zdroj starovekej civilizácie, ktorá viedla k vzniku mnohých národov, vrátane ruského. Neskôr sa táto hypotéza potvrdila.

 Ale ako, na juhu Uralu, v rozľahlých stepiach, sa mohlo objaviť toto záhadné mesto? Na vysvetlenie tejto záhady vedci ponúkali mnohé návrhy. Nie všetky z nich sa zhodujú s našimi súčasnými vedomosťami a nápadmi. Objavila sa tiež i kozmická hypotéza.

Ako to, že dávni obyvatelia tohto mesta majú vedomosti, ktoré sa my len snažíme dosiahnuť? Prečo steny Arkaimu sú prísne orientované podľa hviezd, z ktorých jedna je Sírius? Pri hľadaní záchytných bodov tohto javu entuziasti – výskumníci sa obrátili na starobylý indický epos Mahábhárata, na Knihu veľkého exodu. A všetko do seba zapadlo.

V knihe sa rozpráva príbeh exodu z Da’Arie (Hyperborea) vysokých svetlovlasých bohov, ktorí prileteli na Zem zo vzdialenej planéty. Aby unikli pred chladom a celosvetovou povodňou, došli na samý okraj Rifejských hôr (dnes Uralských). S bolesťou v srdci opustili blahoslavenú krajinu za polárnym kruhom, kde pred prudkým ochladením a zaľadnením tu prevládalo subtropické podnebie a kvitli rajské záhrady.

Pád obrovskej kométy spôsobil krutú zimu, a následne veľká prívalová vlna zmyla časť Arktídy. A tak sa hromadne vybrali smerom na juh a po mnohodennom  pochode si vyhliadli malebné údolie pri hore Arkaim, kde začali stavať mesto, využívajúc znalosti predkov.

Mesto bolo postavené podľa matematicky overených plánoch, presne orientované  na hviezdy a slnko. V súčasnosti vedci robili počítačový model mesta. Starobylá metropola vyzerala neobyčajne krásne, ponorená do zelene.
Mesto bolo dokonale okrúhle, s vysokými vežami, zvonka bolo lemované farebnými tehlami. Po strechách domov prechádzala ulica pre peších a trigy. V centre stálo observatórium. Štyri vchody do mesta tvorili vzor svastiky.

Tento posvätný symbol slnka používali v starovekej Indii, Iráne, Egypte, Máyovia a neskôr i v Rusku. Obyvatelia Arkaimu boli  vysokí, pekní, a, podľa výskumu pochovaných, boli len zriedka chorí. Pracovali v poľnohospodárstve, chovali zvieratá, vyrábali keramiku. A keď našli
v okolí mesta bane so zásobami medi, začali ju taviť. Z Arkaimu začali prúdiť karavány s bronzovými sekerami, nožmi, remeselníckymi  výrobkami do Iránu, Indie, Grécka a dostali sa až do veľkej sumerskej ríše.

Všade úctivo stretávali vysokých blonďavých ľudí, ktorých ctili ako ich polobohov s veľkou inteligencie a bohatých znalostí, nesebeckých a prívetivých. Medzi nimi boli zruční lekári, ktorí poznali tajomstvo nadpozemskej medicíny. Ani v astronómii sa  im nikto nevyrovná, áno, nemohlo to byť inak  – a nemohlo to byť inak, ak Arkainci od raného detstva sa priúčali poznaniu ich veľkých predkov.

Spolu s uspávankou hovorili o vzdialenom domove predkov na Siriuse a o opustenej Hyperboreai … Keď zostúpil ľadovec, poslali tam svojich prieskumníkov. Ale vrátili sa s prázdnymi rukami: oceán zaplavil ich požehnanú zem. Sen o vrátení sa sa okamžite zrútil. A tak začali očakávať  správy zo vzdialeného domova predkov, ktoré mali prísť
k nim v snoch. A tam sa aj stalo, objavil sa jeden prorocký sen.

Vyhlásil ho veľkňaz: „Čakajte milých hostí, obyvatelia Arkaimu!“
Kvôli nim najprv vyložili obrie kamenné obrázky. Keď tak urobili,
pre náš rozum ťažko pochopiteľné, proste, ktosi z neba nakreslil
na zemi kruh obrieho kompasu. Aha, aký výborný orientačný bod
pre pristátie kozmickej lode!

O čom  hovorí Rigvéda
V roku 2683 pred naším letopočtom, ako sa to dá nájsť v starovekom epose Rigvéda, veľká kozmická loď s 200 vyslancami zo Síria núdzovo pristál v údolí Arkaimu. Možno si len ťažko predstaviť s akou radosťou ich privítali Arkaimci. Vzhľadom na to, že museli rýchlo opustiť Hyperboreu, stratili časť poznania, ktoré im prišli doplniť tí, ktorí prileteli. Stali sa z nich učitelia pri prevode záťaže.

Arkaim neustále obliehali kočovníci. Tí, čo prileteli, nezasahovali, nemali  právo využívať to, čo by mohlo v okamih obrátiť v prach nepriateľských jazdcov. Avšak obyvatelia samotnej pevnosti boli schopní sa brániť a zaútočili na obliehajúce desiatky vozov… A potom za hosťami priletela loď. Možno, na rozlúčku arkaimskí kameňosochári vysekali kamennú sochu, túžobne hladiacu na oblohu…

Skvelý výsledok
Obyvatelia Arkaimu, ktorí vyprevadili  hostí, sa rozhodli natrvalo odísť z údolia: vyčerpali sa zdroje rudy, prestali prúdiť karavány s tovarom … Rýchlo sa zhromaždili, pobrali si to najnutnejšie,  opustili mesto a podpálili ho – pravdepodobne preto, lebo nechceli ho nechať vyrabovať kočovníkom. Pred cestou sa rozdelili: niektorí zamieril
do Indie, lebo im pripomínala Hyperboreau, iní sa vybrali do  Iránu a Sumerska, zatiaľ čo iní išli do hôr Tibetu.

Tak toto sa nachádza  v starom epose Rigvéda. V knihe veľkého exodu sú nasledujúce riadky:

„Do Indie prišila neznáma rasa vysokých bielych svetlovlasých polobohov z krajiny, ktorá bola  na samom okraji Rifejských hôr. Priviezli so sebou vedomosti, a to stalo po Budhovom odchode
do nirvány (v lete 13.019-teho roku  od Veľkého zamrznutia po védsky kalendár). “

Potom, ako položili začiatky mnohých moderných národoch, sa stratili v zabudnutí, a nás štyridsať stáročí nútili lámať si hlavu nad poslaním obrích kruhov v uralskej  stepi.

Zdroj: moiarussia.ru/arkaim/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *