Kategórie
Ekonomika

Žobračenky „naopak“

Koľko sebapochvalných slov počujeme z úst našej vlády, keď sa im podarí získať zahraničného investora. Od samej radosti mu zadarmo dáme pozemok, zväčša úrodnú pôdu. Pomôžeme mu vystavať závod,
výrobné haly, sklady. A aby sme mu to ešte viac uľahčili, dostane daňové prázdniny. To znamená, že zo svojho zisku, ktorý tento naradovaný investor dosiahne počas najbližších 10 rokov, nemusí nám odviesť dane… Takto pekne nabalený zisk si odnesie domov a uloží vo svojej banke. Zisk je jeho, nie náš.
Samozrejme štát investorovi – majiteľovi firmy zaručí kvalitných, pracovitých a hlavne skromných zamestnancov, ktorí odvedú vynikajúcu prácu za smiešne platy. Nevadí, že platy sú nízke, zamestnanec už len dáko prežije.
Problém je, že domáci kvalifikovaní pracovníci dochádzajú, tak sa dovážajú robotníci zo zahraničia, ktorí sú ochotní pracovať ešte za horších pracovných a platobných podmienok. A kam idú ich mzdy? Ich rodinám, do zahraničia.
A čo naši podnikatelia a živnostníci? Daň zo zisku platiť musia,
pre nich daňové prázdniny neplatia. Čo zaplatia, ide to do štátnej kasy, z ktorej sa zahraničným investorom platí výstavba závodu, ýrobnej haly, skladov.
Veď čo by bolo, keby sa zahraničný investor – majiteľ firmy rozhodol, že svoju firmu zbalí a odíde do inej krajiny…

Zdroj: narodnenoviny.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *