Ako tvrdia analytici, Slovensko dlhodobo zažíva dobré časy. Zvyšuje sa minimálna mzda, stúpajú priemerné zárobky, klesá nezamestnanosť. Životná úroveň síce zaostáva za vyspelými krajinami Európskej únie, ale sa radí medzi štáty s najnižšou mierou rizika chudoby. Prečo potom pribúda ľudí, ktorí musia vyžiť zo žobračenky?
Podľa štatistických údajov v minulom roku na pokraji chudoby žilo asi 670 tisíc ľudí (12,7%), čo znamená, že každý ôsmy Slovák má mesačný príjem nižší ako 360 eur. „Domácnosť jednotlivca s mesačným príjmom nižším, ako je táto suma, je už v pásme ohrozenia rizikom chudoby,“ potvrdil predseda Štatistického úradu SR Alexander Ballek. Najviac rizikovou skupinou sú nezamestnaní, potom sú to domácnosti s väčším počtom nezaopatrených detí a tretiu skupinu tvoria osamelí rodiačia, hlavne osamelé matky. Z toho vychádza, že chudobou je ohrozená každá tretia rodina s troma a viacerými deťmi či každé piate dieťa do 18 rokov!
Ďalších 430 tisíc ľudí nemá na životne nevyhnutné potreby, ako napríklad na práčku, televízor, telefón, automobil, príp. na dovolenku. „Môže to byť spôsobené tým, že domácnosť s viacerými deťmi musí zo svojich príjmov uspokojovať väčší rozsah potrieb, ale aj v tom, že deti vytvárajú bariéru pre účasť ženy na trhu práce,“ tvrdí Štatistický úrad. Dá sa s tým súhlasiť, avšak omnoho väčším problémom,
s ktorým sa naši politici nezaoberajú, sú ceny tovarov a služieb, ktoré sú v porovnaní s príjmom obyvateľstva neprimerane vysoké. Cenotvorba je v rukách podnikateľov, oni určujú, koľko budú stáť ich tovary a služby. A keďže v dnešnej dobe vyhráva mamon nad svedomím, inak to ani nebude.
Zdroj: pluska.sk