Kategórie
Dejiny

Starovekí Severní Sibírčania

Medzinárodný tím vedcov objavil dve detské mliečne zuby, ktoré patrili starovekým ľuďom, ktorí žili počas poslednej doby ľadovej
na severovýchode Sibíra. Výskumní pracovníci ich pripisovali predtým neznámej skupine ľudí, ktorých nazvali starovekými Severnými Sibírčanmi.
Pozostatky sa našli počas študovania archeologického náleziska, ktoré sa nachádza okolo rieky Jana. Toto nálezisko obsahuje viac ako 2,5 tisíc artefaktov, pozostávajúce zo zvieracích kostí, z kamenných nástrojov a iných stôp ľudského biotopu. Experti analyzovali DNA, extrahovanú zo zubov, a vek sa odhaduje na 31 tisíc rokov. Ukázalo sa, že starovekí Sibírčania boli geneticky príbuzní s Európanmi a pôvodnými Američanmi, a prišli zo západnej Eurázie.
Vedci sa domnievajú, že táto skupina ľudí sa objavila v rovnakom čase, ako sa rozdelila línia Aziatov a Európanov. Sibírčania sa rýchlo prispôsobili tvrdým podmienkam. Počet ľudí v tejto lokalite bolo asi 40 a celkový počet obyvateľov bol okolo 500. Na rozdiel
od neandertálcov, títo ľudia nepraktizovali príbuzenské kríženie. Starovekí Severní Sibírčania predstavovali mozaiku genetického obrazu moderných ľudí, ktorí obývali obrovské územie na severe Eurázie a Severnej a Južnej Ameriky. Podľa vedcov sú „chýbajúcim článkom“ v dejinách pôvodu pôvodných Američanov.

Zdroj: total.kz/ru

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *