Kategórie
Dejiny Slovienski velikáni

Slovienski velikáni – Jozef Gabčík (1912 – 1942)

Generálmajor Jozef Gabčík bol slovenský vojak exilovej československej armády, ktorá mala za úlohu zabiť zastupujúceho ríšskeho protektora Reiharda Heydricha.
Narodil sa v obci Stránske, neďaleko Rajeckých Teplíc, ako najmladší zo štyroch súrodencov. Ako 20-ročný vstupuje na do armády ako člen 14. pluku v Košiciach. Krátko potom absolvuje poddôstojnícku školu
v Prešove. Avšak na svoju žiadosť armádu opustil a pracoval v žilinskej továrni na výrobu bojového plynu yperit, neskôr prestúpil do obce Skalka pri Trenčíne.
Po vyhlásení Slovenského štátu závod obsadili Nemci, ktorých nemal rád, a preto vykonal sabotáž s yperitom, ktorej výsledkom boli mŕtvi Nemci. Kvôli tomu uteká do Poľska, kde sa zapisuje do cudzineckej légie. S ňou pôsobil vo Francúzsku, v Anglicku, vystriedal niekoľko výcvikových táborov, dostáva výcvik parašutistu a kurz pre špeciálne misie. Koncom roku 1941 bol Gabčík spolu s Janom Kubišom vybraný splniť úlohu – zabiť Heydricha. Tento atentát pod názvom „Operácia Anthropoid“ bol úspešný, aj keď Heydrich zomrel až po niekoľkých dní na následky zranení. Hitler ako odplatu za atentát uväznil 13 tisíc ľudí, vyvraždil a vypálil obce Lidice a Ležáky.
Po atentáte sa Gabčík s ďalšími šiestimi parašutistami ukrýval v krypte chrámu sv. Cyrila a Metoda v Prahe. Ich úkryt Gestapu prezradil jeden z ukrývajúcich (za to bol popravený za velezradu). Po krátkom boji
v chráme s fašistami, počas ktorého padli všetci účastníci atentátu, Jozef Gabčík spáchal samovraždu, aby sa vyhol zatknutiu a mučeniu.
Na jeho počesť je v Prahe pomenovaná ulica neďaleko miesta atentátu, mesto Gabčíkovo a aj vodné dielo Gabčíkovo. Na rodnom dome
v Poluvsí je umiestená pamätná tabuľa a oproti rodnému domu je postavený pamätník s bustou Jozefa Gabčíka.

V máji 2015 pri príležitosti 70. výročia ukončenia 2. sv. vojny prezident republiky Andrej Kiska povýšil Gabčíka do hodnosti brigádny generál (in memoriam) a 26. mája 2017 ho ďalej povýšil do hodnosti generálmajor (in memoriam).

Zdroj: wikipedia.org
biografia.sk/jozef-gabcik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *