Kategórie
Dejiny

Kromlechy v Karélii – posvätné miesto staroveku

Karélia (Karelsko) je krajina Karelov, národa ugrofínskej jazykovej skupiny. Nachádza sa v severnom Rusku pri fínskych hraniciach. Tu sa nachádza jedno z najuznávanejších a najzáhadnejších posvätných miest dávneho staroveku, známe po celom svete  – kromlechy.

Kromlechy sú stojaté kamene, postavené v rade, hore spojené vodorovným kameňom. Najčastejšie sú rozmiestnené do kruhu. Ich pôvod a účel je neznámy, doteraz nikto nepodal vysvetlenie, k čomu tieto stavby slúžili. Jedno je však nesporné: miesto, kde boli postavené kromlechy, bolo pre našich predkov veľmi významné.
V minulosti ľudia označovali vysokoenergetické miesta tzv. „pochrómkami“.

V mnohých národoch žili zvláštni ľudia, ktorí mali tajné znalosti, ktoré boli založené na hlbokom porozumení tajných prírodných síl, a preto boli obyčajným ľuďom neprístupné. K takýmto národom patrili vzdialení predkovia fínskych a sámskych kmeňov, ktorí obývali územie dnešnej Karélie. Vo svete boli známi vďaka svojim čarodejníkom. Preto niet divu, že  slovo „finn“ dlhú dobu v dávnej Európe znamenalo „čarodejník“.

Títo výnimoční ľudia vyznačovali vysokoenergetické miesta, ktoré súviseli s existenciou pozemských geoaktívnych zón, výstavbou monolitov – kromlechami. Vtedy ich nazývali „tanečnými sálami“, lebo tanec bol považovaný za posvätnú činnosť, ktorá človeka priviedla
k životu celého vesmíru.

Ostrov Divný je jeden z viac ako 50 ostrovov súostrovia Valaam.
Vo všeobecnosti by sa malo poznamenať, že informácie o ostrovoch súostrovia Valaam sú viac ako zriedkavé a protichodné. V niektorých historických prameňoch tento ostrov bol pomenovaný Panenský, ale keďže na ostrove sa v minulosti  často vyskytovali, a aj doteraz vyskytujú, „nádherné, úžasné javy“, a podľa legiend tu v staroveku žili „divní ľudia“, ostrov bol premenovaný na Divný. I v ruských ľudových povestiach spomienka na „divné národy“, ktoré žili v podzemí, je veľmi častá. To isté platí pre etnografickú tradíciu Samov, Fínov a Karelov. Samotný ostrov možno nazvať aj svätinou krajiny – takmer nedobytné útesy klesajú do hlbín jazera Ladoga, plochý vrchol je pokrytý bujnou vegetáciou. Tu na vrchole bol pred tisícročiami postavený kromlech, v strede ktorého v polovici 15. storočia  mnísi
z valaamského kláštora postavili kríž.

Zdroj: tripadvisor.ru

2 odpovede na “Kromlechy v Karélii – posvätné miesto staroveku”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *