70-ročná Mária z obce Praha (Lučenec) väčšinu života pracovala v Čechách a posledných 11 rokov na Slovensku. „Robila som
v poľnohospodárstve, v kravíne, a neskôr pomocnú kuchárku.
Za celoživotnú drinu mám dôchodok 250 eur. Keď zaplatím
za bývanie, elektriku, vodu a stravu, neostane mi takmer nič. A to si nekupujem žiadne lieky, radšej ich kúpim mojej chorej dcére! Neželám si už nič, len v zdraví dožiť. Žiadne iné sny už nemám,“ a ukazuje peňaženku, v ktorej má posledných 15 eur…
Smutný obraz našich dôchodcov. Najohrozenejšieho, najslabšieho a najzraniteľnejšieho článku našej spoločnosti. Celý život žili a pracovali pre Slovensko, preto by sa patrilo, aby im Slovensko ako vďaku zabezpečilo kvalitný, dôstojný a plnohodnotný život v starobe.
Nedávno pri príležitosti Medzinárodného dňa starších (1.10.) sa s podporou Fondu OSN pre populáciu a rozvoj zverejnili štúdia organizácie HelpAge o kvalite života seniorov v jednotlivých štátoch sveta, ktorý zahŕňa 91 krajín a 89 percent seniorov. Podľa neho najhoršie podmienky na život majú seniori v Afganistane. Tie najlepšie vo Švédsku, Nórsku a Nemecku. Celkom slušne obstáli Rakúšania (11.), Česi (25.) i Maďari (40.). Naši slovenskí seniori zaujali 49. miesto. Dokonca nás predbehli Bulhari a Rumuni. Štát sa teda nemá čím pýšiť. Dôležité je, že sme nakúpili nepotrebné americké stíhačky F-16 za 1,6 mld. eur.
Sarkastické poznámky vládnych predstaviteľov na tému, či sa dá alebo nedá reálne prežiť s 300 eurami mesačne, sú nechutné, nevkusné a nedôstojné. Ťažko povedať, či je im smiešny aj prieskum Slovenského národného strediska pre ľudské práva, podľa ktorého až 60 percent seniorov majú pocit chudoby a 30 percent dokonca nemá financie na najzákladnejšie ľudské potreby. Každý siedmy senior potvrdil, že si musí požičiavať na holé prežitie a mnohí dokážu prežiť len vďaka
finančnej podpore zo strany rodiny. O kúpeľoch, zahraničných dovolenkách či vysedávaní v malých kaviarňach môžu iba snívať. Ak sa chcú mať lepšie, musia pracovať. To však berú pracovné miesta nezamestnaným, prípadne sú obeťami šikany mladších spolupracovníkov. A tak namiesto zaslúženého odpočinku počas jesene života pomaly ale isto umierajú postojačky v práci.
Hovorí sa, že reťaz je tak silná, ako silný je jej najslabší článok. Aká silná je potom naša spoločnosť? Je vôbec silná? Nie je tých slabých článkov na slovenskej reťazi akosi veľa?
Zdroj: vedanadosah.cvtisr.sk
webnoviny.sk
aktuality.sk
4 odpovede na “Čo s reťazou so slabými článkami?”
Na You tube som počúvala správy o organizovaní ľudí zdola,nejako to súviselo s kopným právom. Chcela som si to znovu vypočuť, ale bolo to z kanála vymazané. Som taká zvedavá dôchodkyňa.
Ďakujeme za Váš záujem, ale žiaľ, nedisponujeme s týmto video… Ak niečo objavíme, informácie ohľadne kopného práva v súčasnosti uvedieme.
Zdravicko, ja mam niekolko kanalov na Youtube ohladom Kopneho prava.
Jeden sa vola Drzava Slovensko – https://www.youtube.com/channel/UCLYXZCm4NCrVyEpPyWFOdFw/featured
Dalsi je Kopne PRAVo – https://www.youtube.com/channel/UCVu4MtaYZ1ripaLGlsefJ1w
A posledny je Kopnik org Slovensko – https://www.youtube.com/channel/UCLo6zksJArSvrz7Q_Pb_1Vg
Zaroven mam aj skupinu na FB ( TVORÍME SPRAVODLIVÚ ĽUDOVÚ SAMOSPRÁVU BEZ VODCU, POLIT. STRÁN A OLIGARCHOV! ), kde sa snazime zaviest Kopne pravo do dnesnej spolocnosti – https://www.facebook.com/groups/1761010937466972
Dufam, ze som pomohol.
Ďakujeme, pomohlo… Prajeme pekné, pokojné a úspešné dni!