Kategórie
Ekonomika

Chýbajúca pracovná sila?

Začiatkom tohto roku Fico uviedol, že hlavným problémom Slovenska v roku 2018 bol nedostatok pracovnej sily. Tento výrok však treba poopraviť: to, čo na Slovensku chýbalo a bude chýbať, nie je pracovná sila, ale lacná pracovná sila, ktorá sa vzdáva svojich sociálnych práv. Naopak, pracovnej sily je zrejme ešte dosť, keď ju naďalej exportujeme. Množstvo mladých ľudí, od lekárov až po čašníkov, každý rok opúšťa SR a odchádza za ňou do iných krajín EÚ, a to nielen
do tých najbohatších, ale aj k susedom, napr. do Čiech.

Ak si niekto zistí, aké sú pracovné podmienky v niektorých sektoroch, tak mu musí byť jasné, prečo tam nechce nikto pracovať. Pracovné podmienky boli aj jedným z dôvodov štrajku vo Volkswagene v lete 2017. Keďže tam vydrží len málo ľudí, tak investori a politici hovoria
o chýbajúcej pracovnej sile. Mnohokrát by pritom stačilo, aby boli podmienky znesiteľnejšie a neporušovali sa pracovno-právne predpisy.
Nedostatok lacnej pracovnej sily na Slovensku súvisí aj s problémom nízkej natality. V posledných 25 rokov sa založenie rodiny stalo drahou záležitosťou. A mnohí mladí ľudia kvôli tomu nechce nasledovať príklad svojich rodičov, nemienia si zakladať rodinu a ničiť svoje zdravie len preto, aby sa politici mohli chváliť rastom HDP, či preto, aby zahraniční investori velebili Slovensko za flexibilitu.
Čo dodať na záver?
Nie pracovná sila nám chýba, ale je to zdravý rozum našich politikov, ktorí zapredali nielen našu minulosť, ale už i našu budúcnosť.

Viete, že:
Ku koncu minulého roka pracovalo na Slovensku 49,5 tisíca cudzincov. V porovnaní s koncom roku 2016 ide o nárast o 14,4 tis. osôb. Najpočetnejšie zastúpenie majú občania Srbska, ktorých bolo takmer 9 tisíc, čo je medziročne viac o 4,1 tisíca osôb. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Na druhej priečke sú občania Rumunska, na tretej pozícii sú pracovníci Maďarska a dobiehajú ich Ukrajinci.

zdroj: internet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *