Kategórie
Kultúra

Ako riadiť vlastný osud

Dokážeme zmeniť svoj život, alebo pre každého z nás je už o všetkom je rozhodnuté raz a navždy? Čo závisí od človeka a čo nie je predmetom jej túžob? O týchto problémoch ľudstvo uvažuje nejednu storočnicu.
„Osud neoklameš!“ alebo „Osudu neunikneš!“ – ako keby ľudová múdrosť už dávno formulovala odpovede na všetky tieto otázky.
V minulých časoch si ľudia mysleli, že osud a pravda boli úplne fatálne predurčené. Tak či onak, koncept predurčenia, fátum, sa nachádza vo všetkých náboženských učeniach – starovekých a aj v súčasných.

Mýty o osude. 
V starogréckej mytológii  za všetky osudy boli zodpovedné tri bohyne. Lachesis (hádzala kocky a tak určovala osud dieťaťa pred jeho narodením), Klótho (priadla nite z udalostí ľudského života) a Atropos (nemilosrdne preruší všetky predurčené udalosti a presekne vlákno, aby ukončila život). Bez sentimentality, sú to prísne bohyne… Aj
v starovekej rímskej mytológii existovali bohyne osudu – Parky. Tieto sudičky boli takmer všemocné, dokonca sa ich báli. V škandinávskych príbehoch tiež natrafíme na tri ženské gigantky – Norny. Navštevovali novonarodené deti a v závislosti od momentálnej nálady bohyne dali dieťaťu buď šťastný alebo smutný osud. U Slovanov to bola Bohyňa Makoš a jej pomocníčky Doľa (Sroča) a Nedoľa (Nesroča).
Všetky tieto mýty spája jedno: v nich niet miesta pre možností,
pre každého je naozaj rozhodnuté. Ako sa však ľudská myseľ vyvíjala, strach pred silami prírody a svojvoľnosti bohov zmizli. Stali sme sa flexibilnejšími, náš svetonázor sa stal rôznorodejším. Získané skúsenosti ukazujú: čoraz častejšie stretávame ľudí, ktorí dokážu mnohé zmeniť. Porazili sme nevyliečiteľné choroby, dokázali sme sa vyhnúť likvidáciám a nešťastiam, a tak sa stávame šťastnými. Niet divu, že postupom času doktrína karmy, ktorá pochádza z budhizmu a hinduizmu, sa stala tak populárnou.
Karma osudu. 
Slovo „karma“ v sanskrte má niekoľko významov. Najznámejší je „zásluha“, aj keď ani tie ostatné nie sú o nič menej zaujímavejšie. Napríklad, podľa jednej verzie „karma“ znamená „cesta“, podľa druhej „batožina“ alebo „spolupráca“. Karma je kombináciou príčin a dôsledkov, ktoré sa nahromadili počas minulých životoch. Karma je hnacou silou kolesa znovuzrodení, jasne ukazuje kvalitu predchádzajúcich životov. Budha povedal: „Ak chcete vedieť, čo ste urobili v minulých životoch, pozrite sa, ako ste na tom dnes. Ak chcete vedieť, ako budete žiť vo vašom ďalšom živote, pozrite sa na to, čo robíte teraz.“ Zdá sa, že všetko je prísne podmienené a vzájomne prepojené – rozhodnutia, činy, situácie.

No karma nie je pevne, raz a navždy daná, nie bez dôvodu jedným z prekladov tohto slova je „akcia“. Karma sa hypoteticky rozdeľuje na tri zložky: dozretá, kreatívna a utajená.

Dozretá karma je nezvratnou súčasťou osudu. „Dozrela“ k tomu, aby pôsobila v tomto živote. Určuje podmienky v čase narodenia: miesto, kde prídete na svet, rodina a príbuzní, rasa, zdravotný stav, váš talent a schopnosti. Všetky tieto parametre ste získali počas minulých životoch a zodpovedajú úlohám, ktoré máte v tejto inkarnácii riešiť. Dozretá karma je účet, ktorý si vyžaduje platbu, dá sa však od nej odvrátiť, ale potom nabehnú percentá z tejto sumy, čo však znamená, že vyplatenie dlhov bude ešte ťažšie a dlhšie.

Kreatívna (súčasná) karma nie je tak vymedzená, je len časť osudu, ktorý je výlučne tvorený len vašim vedomým výberom. Dobré skutky, ktoré sú vykonáte dnes, zajtra budú slúžiť na to, aby sme si
v budúcnosti zlepšili svoj osud.

Utajená karma je tvorená nevedomým výberom, ktorý určuje okamžite podmienky a úlohy, ktoré sa riešia takmer okamžite.

Je teda možné zmeniť karmu?
Takmer všetci, dokonca aj tí, ktorí v astrológiu neveria, sa aspoň raz
v živote stretli so situáciou, kedy horoskop na daný deň sa vyšiel na sto percent. Preto sa niet čo čudovať, že si ľudia myslia, že všetko je predurčené. Ale existuje jeden zákon, na ktorý často zabúdame, a ten hovorí: „Hriech rodu na tebe vidieť“. Všetky predpovede, horoskopy a karmické polohy zostávajú zákonom len do určitej úrovne rozvoja vedomia. Inými slovami, ak sa vedome nevyvíjate, nezvyšujte si úroveň svojich emocionálnych, fyzických a duševných vibrácií, osud, ktorý vám bol daný pri narodení, sa bude dôsledne realizovať. Všetci budhistickí guruovia tak či onak tvrdia, že ako náhle sa rozhodnete oslobodiť
od jarma kolotoča inkarnácií  (to znamená, že ste dosiahli určitú úroveň vedomia a chápete, že plníte nejakú karmu), získali ste šancu na úplnú slobodu a výber. Potom to už bude záležať len na vás – či budete vpred postupovať sedemmíľovými krokmi, a tak úplne zmeníte svoj život, alebo sa za nejaký čas znova vrátite do pôvodnej pozície.

Ako zmeniť karmu.
V našom podvedomí sú samskary – nahrávacie programy,
podľa ktorých konáme. V rôznych častiach života sú buď aktivované alebo deaktivované. Závisí to od toho, akú energiu akumulujeme, vyrábame a prevádzame – pozitívnu alebo negatívnu. Strach, skleslosť, negatívne emócie aktivujú programy, ktoré sú s nimi spojené, a tak automaticky nastavajú situácie karmického pôvodu. Čistá radosť, šťastie prebúdzajú programy, ktoré tieto pocity znásobujú.

Osud vo veľkej miere závisí na emóciách, presvedčeniach a postojoch, ktoré vysielame do vesmíru. Napríklad, narodili ste sa do rodiny, kde každý veľmi veľa, ale s potešením pracoval, preukazovali si vzájomnú pomoc a vytvárali okolo seba teplý a pohodlný priestor. Tieto postoje rozvíjate a absorbujete. V podstate od detstva veríte v pozitívnu silu a takýto signál neustále vysielate do vesmíru. A podľa zákona príťažlivosti vesmír odpovedá: posiela vám ľudí s rovnakými zásadami a presvedčením. To isté sa vám stane, ak ste boli od detstva obklopení negatívnymi obrazmi a do vášho podvedomia sa zapísali deštruktívne varianty realizácie, čo vašu karmu zhoršuje. Potom, na základe týchto názorov a postojov, takúto karmu budete len potvrdzovať. Pretože podobné veci sa priťahujú. V psychológii sa tento mechanizmus nazýva implementácia rodinného scenára. A práve kvôli tomu
na zlepšenie situácie disponujeme vedomím a duchom.
Rozum a city.
Pochopiť, že realizujete svoj osud, je veľmi jednoduché. Ak je naozaj váš, nepoznáte nostalgiu, smutnú úzkosť, starosti a nespokojnosť. Ak rok čo rok nebudete plniť váš program, nedostanete emocionálne uspokojenie a budete fyzicky zničení.
V tomto zmysle je obzvlášť nebezpečný rodinný scenár. Často, unesení prekresľovaním svojho osudu, robíme všetko preto, len aby to nebolo tak, „ako to bolo u rodičov“. Avšak ukázalo sa, že aj ak sa chováme opačne, svoj vlastný život nežijeme, lebo nie je riadený našimi skutočnými potrebami, ale popieraním rodičovských skúseností. Je to infantilizmus. V rodinných scenároch nie je len to, čo vás brzdí, ale aj hotové recepty na šetrenie zdrojov.

Ďalším faktorom, ktorý vám bráni zvážiť si svoj osud, je životné prostredie. Ak má každý okolo vás minimálne nároky, akékoľvek ústupky stranou „nie podľa pravidiel“ (zmena zamestnania, rozvod alebo manželstvo) sa považuje za šialenstvo. Preto je nutné odvážne si povedať: „Budem žiť inak, pretože potrebujem niečo iné.“ Čím skôr to urobíte, tým bude výsledok jasnejší. Bez ohľadu na to, v akom veku sa rozhodnete zmeniť svoju karmu, život nebude proti, ale za!

Zmena karmy.
Pochopte a prijmite svoj osud
. Je dané, že všetko nemôžete zmeniť, ale len to, čo dokážete ovplyvniť. Narodili ste sa v danom období,
v danej rodine. Ak tieto prvotné úvodné danosti sa nedajú zmeniť, tak
pre ďalšie to neplatí. Sťahovanie, zmena mena, práca na budovaní vlastných vzťahov tak, ako to chcete, a tak, ako to bolo či nebolo
u vašich rodičov. Ak budete vyplakávať alebo popierať svoj osud, stratíte veľa síl a zdrojov, ktoré by sa dali využiť napríklad na výber a zmenu mena.
Zmeňte svoje reakcie. Písalo sa už o tom mnohokrát, ale isté myšlienky sa nezhoršujú tým, že sa opakujú. Inými slovami, opakovanie, matka múdrosti. Sledujte svoje myšlienky, emócie a slová. Nežiadame vás, aby ste kultivovali hlúpo nadšený pohľad na svet, ktorý ignoruje zložité situácie. Ale ak jednoducho pripustíte, že všeličo sa stáva a vedome sa prestane sťažovať a nadávať nad vecami, ktoré je ťažké zmeniť, získate tak ďalšiu silu pre nové budovanie. A ak sa
k tomu naučíte poďakovať, osud vás obdarí.
Odpúšťajte. Ponechajte zlých ľudí, nespravodlivosť a chyby minulosti. Nevychutnávajte pomstu, nevracajte sa k tomu, len vyvoďte  závery a pokračujte ďalej. Čím bohatší bude váš život, tým ľahšie prehodnotíte negatívny zážitok, porozumiete jeho lekciám a rozhodnete sa tak, aby ste chyby neopakovali. Ublíženia, ktoré ste neodpustili, menia charakter človeka k horšiemu a spôsobujú fyzické choroby a utrpenie. A charakter v mnohom určuje osud.
Rozvíjajte intuíciu. Na podvedomej úrovni vieme o sebe všetko – správne rozhodnutia, „osobne“ poznáme voľby a činy, stačí si len vypočuť samého seba. Aby ste sa nestali obeťami okolností, musíte sa naučiť, ako tieto znalosti vytiahnuť a používať. Cvičením svojej intuície sa naučíte pracovať so svojim podvedomím a urobíte z neho nevyhnutného spojenca pri zlepšovaní osudu. K tomu pomáhajú orientálne cvičenia – jóga, tai-chi. Cvičte floating či jógu-nidru, tieto cvičenia doslova zvyšujú potrebné skúsenosti a pomáhajú nájsť odpovede na najťažšie otázky.
Pracujte na svojom vzhľade. Môže sa vám zdať povrchný a bezvýznamné, ale faktom zostáva: šťastie dáva prednosť krásnemu. Pokúste sa čo najviac priblížiť k obrazu svojich snov: schudnite alebo priberte na váhe, zmeňte si účes alebo štýl obliekania podľa vašich  predstáv. Toto všetko si vyžaduje úsilie, no nevyhnutnou podmienkou zmeny osudu je opustenie zóny komfortu. Koniec koncov, vzdorujeme samotnému fátumu, čo znamená, že musíme byť vytrvalí a silní. Aby sme nakoniec boli šťastnejší.
Bezpečnostné opatrenia.
Vykonali ste vnútornú revíziu a zistili ste: vaša karma je ťažká, plná problémov, ako u lajdáckeho študenta? Stáva sa to. Aby nedošlo
k zhoršovaniu situácie, pokiaľ sa len pripravujete na rozhodujúci krok, vezmite do úvahy tieto pravidlá:

  1. Nikdy sa nesťažujte na osud. Pokušenie je veľké, ale okamžite vás to dostane do pozície obete. Nie, žeby fátum nemal rád slabých, ale nevidí ich snahu a podporu. Ak to však budete robiť opakovane, bude vás to hádzať ďaleko dozadu. Stisnite zuby a konajte a nenariekajte.
  2. Múdrosť Východu: „Gram milosrdenstva odstraňuje kilogram karmy“. Choďte k tým, ktorí sú na tom horšie, pomôžte, podporte. Mimochodom, aspoň zistíte, že na svete je veľké množstvo ľudí, ktorí sú výrazne horšie na tom, ako vy. Ich karma je oveľa ťažšia.
  3. Žartujte. Rozvíjajte zmysel pre humor a ani zo zvyku sa nezaoberajte svojim zlým osudom. Pokúste sa vytvoriť nadhľad na udalosti, problémy a zlyhania, ktoré sú nevyhnutné na každej ceste. V opačnom prípade bude situácia a pravda skutočne beznádejná.
  4. Veľmi ťažký osud, bolestivá karma, vytvára príležitosť venovať osobitnú pozornosť starším a príbuzným v rokoch. Niektoré problémy sme akoby zdedili po predchádzajúcich generáciách. Preto dokončite to, čo oni nemohli urobiť, splaťte ich dlhy. To bude mať na váš život pozitívny vplyv.

Prekážková dráha.
Tým, ktorí sa pevne rozhodli zmeniť svoj osud, tu sú uvedené najnebezpečnejšie prekážky, ktorým musia čeliť:

  1. Strach zo zmeny. Je ľahké povedať – zmeňte svoje bydlisko alebo únavné zamestnanie. S takýmito činmi je spojená neistota, výdavky, nový životný štýl a požiadavky na seba. A čo je najdôležitejšie, niet nikoho, s kým by sa delilo o zodpovednosť. Riziko? Samozrejme. Ale kvôli zmene osudu to riziko za to stojí.
  2. Nedostatok viery. Beznádej, ktorá je výsledkom všetkých predchádzajúcich skúseností, je obrovskou brzdou na ceste zmeny karmy. Zdá sa, že vydať sa touto cestou a ísť po nej môžu iba vyvolení, osobití ľudia, ale osobne sa nikdy osude nevzdáte. Ale ak nezačnete, situáciu len zhoršíte, prehĺbite.
  3. Nečinnosť. Dary osudu sa získavajú predovšetkým preukázaním sily vôle a vytrvalosti. No my často nadšene rozprávame o tom, ako prerobíme svoj život, čím pritiahneme nedobré pohľady závistlivcov a skeptikov. Pritom k činom máme ďaleko. Preto prestaňte diskutovať, do úvahy sa berú jedine činy a konania. Začnite okamžite. Starostlivo rozanalyzujte svoj život a pokúste sa čestne odpovedať sám sebe: ste spokojní s osudom alebo niekde
    v hĺbke duše sú nejaké námietky? Z týchto námietok musíte urobiť zoznam cieľov… a potom je to už len na vás.

Zdroj: крамольная_мудрость

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *